16° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Adana Büyükşehir Belediyesinin İki Buçuk Yılda Yapamadığı Köprüyü Feke Belediyesi ve Köylüler 20 Günde Tamamlıyor

Bölge Haberleri - Kasım 25, 2021 12:48 pm A A


Feke ilçesine bağlı Süphandere Köyü (Mahallesi)  mezarlık köprüsünün yapımı imece usulü gerçekleştiriliyor. Adana Büyükşehir Belediyesinin iki buçuk yılda yapamadığı köprüyü Feke Belediyesi ve köylüler 20 günde tamamlıyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan 2 şehit mezarının da bulunduğu Süphandere Mezarlık Köprüsü Feke Belediyesi ve köy sakinleri tarafından imece usulü yapılıyor.
Süphandere Köyü Muhtarı Mikail Duran yaptığı açıklamada köprü yapım hikayesini şöyle anlattı:

“Köyümüz mezarlığına ulaşım,  yıllar önce köy halkı tarafından yapılan tahta köprü ile sağlanıyordu. Tahta köprü yıllar içinde çürüyüp kullanılamaz hale geldi. Sular yükseldiğinde mezarlığa geçmek bir sorun oluyordu. İki yıl önce Adana Büyükşehir Belediye Başkanından bu köprüyü yapmasını istedik. Kendisi de bizzat gelip gördü, Not aldılar ve en kısa zamanda yapacaklarını söylediler. Defalarca, çeşitli yollardan ulaşarak köprünün bir an önce yapılmasını talep ettik. Ama ne gelen oldu, nede yapan. Geçenlerde bir cenaze oldu. Cenazeye ilçe dışından bir yabancı da katılmış. Köprünün eski halini görünce, ‘Bu ne ya! Bu köyün muhtarı yok mu. Böyle köprü olur mu?’ demesi zorumuza gitti. Büyükşehir yetkililerini bir daha aradık, haber çıkmadı. Biz de köy halkı olarak konuyu Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel’e aktardık. Sağ olsun Ahmet Başkan, ‘Ben size malzemesini vereyim, siz de köy halkı olarak yapımını üstlenin,’ dedi. Biz de seve seve kabul ettik ve köprü yapımına hemen başladık,” dedi.

Muhtar Mikail Duran sözlerini şöyle sürdürdü: “Köprü yapımı için Feke Belediyesi demir ve çimentoları buraya indirince beni Adana Büyükşehir Belediyesinden aradılar. O malzemeleri oradan kaldırın köprüyü biz yapacağız dediler. İki yıldır yapacak oldunuz gelmediniz, biz de Feke Belediyesi ile imece usulü yapacağız dedim. Tamam, planı projesi hazır biz geliyoruz, yalnız o malzemeyi hemen oradan kaldırın dediler tekrar. O zaman bana bununla ilgili bir belge gönderin dedim. Bana belge gönderemeyiz dediler. Ben de o zaman malzemeyi kaldıramam deyince, bana tehdit vari emir vererek kaldıracaksın dediler. Ben de madem belge göndermiyorsunuz, bu malzemeyi buradan kim kaldırttıracaksa kaldırsın, biz kaldırmıyoruz dedim ve böylece köprü yapımına başladık,” dedi.

Süphandere Köyü Muhtarı Mikail Duran, “Bu köprü, Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel sayesinde bu çay üzerine yapılan üçüncü köprüdür. Ahmet Başkanımızın desteği ile önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü tarafından biri hemen az ileri de Güzpınarı köyüne, biri de yine Süphandere köy içine muhteşem 2 köprü yapılmıştı; bu üçüncüsü oluyor. Allah razı olsun Ahmet Başkandan; sadece malzeme vermekle kalmadı iş makinesi de verdi. İşimizi çok kolaylaştırdı. Bu köprü bizim için önemlidir. Bu köprü 2 şehidimizin de yattığı köy mezarlığımıza ulaşım için tek yoldur. Bu köprü ayrıca köyümüzü komşu köyler olan Olucak, Kızılyer ve Göbelli’ye bağlayan en kısa yoldur,” ifadeleriyle tamamladı.

Tacettin Şengül “63 yaşındayım bu köprü hep tahtaydı, çürüdü yaptık, çürüdü yaptık, çok rezillik çektik, Ahmet Başkandan Allah razı olsun dedi.

Ali Altıkardeş “Şu ana kadar köprünün yarıdan fazlası yapıldı, başkandan muhtardan Allah razı olsun, emeği geçen herkesten Allah razı olsun, önleri köprümüz çok bozuluyordu 2 senede bir ormandan ağaç keserek yapıyorduk, kış aylarında cenazemizi su üzerinden götürüyorduk, bizi kurtardığı için Ahmet Başkandan Allah razı olun. Dedi.

Gülüş Anusbalı “58 yaşından beri bilirim o bu köprü tahtaydı, cenazelerimizi koyamıyorduk, cenazelerimizi canlı yapılı insanlar taşırdı, köprümüz tahtaydı, oda her sene çürürdü, artık cezanelerimizi rahat rahat taşıyacağız, Allah razı olsun.”dedi.

Feke’ye bağlı Süphandere köyünün içinden geçen Feke Çayı üzerinde bulunan yaklaşık 20 metre uzunluğunda mezarlık köprüsü yapımı tamamlandığında  60 tonluk yükü kaldıracak kapasitede olacak ve çevre mahallelerin vatandaşları da bu köprüden yararlanacağı belirtildi.




Bölge Haberleri - 12:48 pm A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Feke’de Balık Tutmaya Giden 1 Kişi Irmak Kenarında Ölü Bulundu
  Adana’nın Feke ilçesinde Göksu ırmağında balık tutmaya giden bir kişi ırmak kenarında ölü bulundu. Olay ilçeye bağlı Güzpınarı Mahallesinde meydana geldi. İddiaya göre sabah saatlerinde balık tutmak için giden Salim Özbek’ten (56) haber alamayan yakınları Özbek’i aramaya başladılar. Durumu jandarma ekiplerine bildirdiler. Jandarmanın yaklaşık 2 saat araması sonucunda Göksu ırmağı kenarında Özbek’in cansız bedeniyle karşılaştılar. […]
 • 02
  Yüz Estetik Cerrahı ve KBB Uzmanı Op.Dr. Muhammed Furkan Sökmen Kozanda Göreve Başladı
  Op.Dr. Muhammed Furkan Sökmen Kozan Özel Kalepark Hastanesinde göreve başladı. 33 yaşında olan genç doktor 10 yıllık meslek deneyimine sahip olup, bir çok ameliyatı başarıyla yapıyor. Ana branşı Kulak burun boğaz olan doktor estetik konusunda kendisini geliştirdiğini belirterek bu güne kadar bir çok burun estetiği, yüz germe, Kepçe kulak ameliyatı, Yüze botoks, dolgu, prp, Mezoterapi, […]
 • 03
  Kozanda 23 Yaşındaki Down Sendromlu Gencin Hayali Gerçek Oldu
  Adana’nın Kozan ilçesinde down sendromlu Görkem Soyman (23) askerlik hayalini komşuları gerçekleştirdi. Merkez Türkeli Mahallesi Kent sokakta ikamet eden Soyman ailesinin 4 kızı 1 oğlu var erkek çocukları down sendromlu olan  Görkem onunda hayali olan asker elbisesini giymek. 23 yaşındaki Görkem Soyman’a komşuları Ahmet Özbek tarafından düzenlenen törende Üniforma giydirilen Görkem’e  oturduğu apartmanın önünde asker […]
 • 04
  Feke’de Ev Yangını Bir Ev Yanarak Kullanılamaz Hale Geldi
  Adana’nın Feke ilçesine bağlı Ormancık Mahallesinde Reşit Kızmaz’a ait ev bilinmeyen bir nedenle alev alarak yandı. Evden dumanlar yükseldiğini gören vatandaşlar durumu Adana Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerine bildirdi. Mahalleliler ve İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucunda yangın kontrol altına alınarak söndrüldü. Yangında ev  yanarak kullanılamaz hale gelirken, Jandarma yangının çıkış sebebi ile ilgili çalışma başlatıldı. Kaymakam Belediye […]
 • 05
  Kozan Ortaokulu Öğrencilerinden Kütüphane Gezisi
  Kozan Ortaokulu öğrencileri, araştırma yaparken farklı kaynaklardan yararlanabilme becerisini kazanmak amacı ile Karacaoğlan Halk Kütüphanesi’ne gezi düzenledi. Kozan Ortaokulu 5/A sınıfı öğrencileri sınıf öğretmeni Satı Sarıca rehberliğinde, Karacaoğlan Halk kütüphanesi ve Kent Müzesi’ne gezi düzenlediler. Araştırma yaparken farklı kaynaklardan yararlanabilme becerisini kazanmanın önemini yerinde gözlem yapmak amacıyla düzenlenen gezide, öğrenciler kütüphane kullanım kuralları, kütüphane üyeliği, […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

NAMAZ VAKİTLERİ

03.12.2021 07:43:07
 • 05:15 İmsak
 • 06:34 Güneş
 • 12:31 Öğle
 • 15:45 İkindi
 • 18:18 Akşam
 • 19:32 Yatsı