10° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Anavarza Kazılarının Son Etabı Başladı

Kozan Haberleri - Aralık 17, 2020 9:47 am A A


Adana’nın Kozan ilçesinde  bulunan, UNESCO’nun ‘Dünya Miras Geçici Listesi’ndeki Anavarza Antik Kenti’nde son etap kazı çalışmaları başladı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çukurova Üniversitesi adına gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Kararlı Anavarza (Anazarbos) kazılarının son etabı aralık ayı itibari ile başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Tarih Kurumu(TTK) Başkanlığınca Çukurova Bölgesinde 2020 yılından itibaren kesintisiz 12 ay sürdürülmesi için desteklenmesi kararı alınan tek ve en büyük antik kent olma özelliğine sahip Kozan’da ki Anavarza Antik Kenti’nde 5 ayrı alanda çalışmalara başlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kazı başkanı Dr. Öğretim Üyesi F. Fatih Gülşen “yaklaşık 60 kişilik bilim ekibi, 20 işçi ve öğrencilerden oluşan kalabalık bir ekip ile birlikte zafer takı olarak adlandırılan anıtsal kapıda, sütunlu caddede, kilisede, sütunlu galeride ve kuzey hamamında çalışmalarda başlandı. Belgeleme çalışmalarının yanı sıra, depo çalışmalarının da sürdürüldüğü antik kentte kültür envanteri projesine de devam edilmektedir. Restorasyon ve konservasyon çalışmalarına çok önem veriyoruz ve bu kapsamda Çukurova Bölgesinin en büyük ve nitelikli yapı restorasyonu olan Roma Dönemine ait Zafer takını (anıtsal kapı) orijinalliğini de korumak suretiyle tamamlayarak bütün bir görkemiyle birlikte tekrar ayağa kaldırdık. 34 m. genişlikte ve 2700 m, uzunluktaki anıtsal ölçüleriyle dünyanın en büyük antik caddeleri içinde gösterilen Anavarza sütunlu cadde çift şeritli(duble) yol planlaması ve benzersiz özellikleriyle antik dünyadaki tüm örneklerden ayrılmaktadır, Muhteşem kiliseleri, devasa hamamları, tiyatrosu, 222 m. yükseklikteki sarp kayalıklar üzerine kurulu kalesi ve akropolu, su sarnıçları, su kemerleri (aqueduct), anakayalıklar içine oyularak inşa edilen ve dünyada hiçbir benzeri bulunmayan olimpiyatların yapıldığı stadium &hipodrom binası, dünyada çok az örneği bulunan ve tüm Anadoluda ise sadece 3 örneği bulunan amfitiyatro yapılarından günümüze en sağlam kalabilen örnek Anavarzada’dır.

Kimi çevrelerce Lokman Hekimle özdeşleştirilen botanik biliminin kurucusu tüm dünyaca ünlü eczacı Pedanius Dioscorides’in yaşadığı ve eserlerini yazdığı Anavarza’da bu günde botanik çalışmalarına kazı başkanlığınca devam edilmektedir.

Yaklaşık 4000 dönüm alan üzerine kurulu antik kent Anadolunun en büyük nekropol alanlarından birine sahiptir. 1.S.203 ve 205 yıllarında metropol ünvanı, İ.S. 5 yy in hemen başında da Ovalık Kilikya Bölgesi’nin (Çukurova Bölgesinin) başkentliğine yükseltilen kent 15 nisan 2013 yılında Unesco Dünya Mirası geçici listeye alınarak önemini Uluslararası alanda da kanıtlamıştır. Kilikya bölgesi içinde metropol ve başkentlik ünvanı alan Anavarza, siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel başta olmak üzere her alanda bölgenin en büyük ve en önemli kenti olmuştur.

Arkeolojik Kazı çalışmalarıyla birlikte her gün yeni bir önemin ortaya çıkartıldığı kentte kazi başkanlığınca Uluslararası süreli yayınlanacak kitaplar ve ilki 22 eylül 2019 da gerçekleştirilen ve her yıl periyodik olarak sürdürülmesi planlanan Uluslararası sempozyumlarda; Anavarza’nın ve başta Adana olmak üzere tüm bölgenin Arkeoloji Tarih, eski çağ tarihi, sanat tarihi, epigrafi, numismatik, mimarlık, mühendislik, jeoloji, coğrafya, ziraat, kültürel miras, restorasyon, flora, fauna, peyzaj, eczacılık, mikrobiyoloji, turizm, koruma, röleve-belgeleme, analiz, deprem, arkeometri, iklim, toprak, halk bilim, hayvancılık vb. ilişkili diğer disiplinler kapsamında da araştırılması, incelenmesi, belgelenmesi, korunması ve söz konusu kültürlerin birbirleriyle olan ilişkilerinin yorumlanmasına yönelik sunumlar, makaleler ve kitaplar oluşturulması planlanmaktadır.

Tüm bu çalışmalar istihdam yaratmakta ekonomik ve ticaretin yanı sıra Anavarza’nın, Adana’nın ve Çukurova Bölgesinin kültürel ve Turizm çevrelerince Uluslararası alanlarda tanınmasına çok ciddi ölçüde destek sağlamaktadır.

Bu çalışmaların yapılabilmesi ve yürütülebilmesinde Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne, Adana Valiliği’ne, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’ne, Adana il Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Adana Müze Müdürlüğü’ne ve Röleve Müdürlüğü’ne teşekkür ederim.”dedi.
Kozan Haberleri - 9:47 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Kozanda 2 Ayrı Trafik Kazası 1’i Ağır 3 Yaralı
  Adana’nın Kozan ilçesinde meydana gelen 2 ayrı trafik kazansında 1’i Ağır 3 Yaralandı Edinilen bilgilere göre ilk kaza Öğle saatlerinde Cumhuriyet Mahallesi arap camii kavşağında meydana geldi. İddiaya göre, Metin yıldırım yönetimindeki 01 D 2989 plakalı otomobil Şıh Efendi bulvarından Adana istikametine seyir halindeyken Göç yolu üzerinden gelerek Tedaş istikametine seyir halinde olan Süleyman Demir […]
 • 02
  Koronavirüs Döneminde Bal Satışları %100 Arttı
  Koronavirüs salgını sonrası bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülen birçok ürüne talep arttı. Bu ürünlerden balda pandemiyle birlikte satışların neredeyse yüzde 100 oranında arttığını kaydeden balcı Gökmen Sarıtaş (44), “Biz üreticiler insanlara iyi bal yedirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Tabi tüketicinin bal alırken dikkat etmesi gereken önemli hususlar var” dedi.Türkiye’de koronavirüs salgınının etkisini göstermesinin ardından birçok kişi […]
 • 03
  Kozanda Silah Kaçakçılığı Ve Nitelikli Dolandırıcılığına 10 Gözaltı
  Adana, Kozan ve İmamoğlu’nda gerçekleştirilen eş zamanlı operasyon ile silah kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yaptığı iddia edilen 10 kişi gözaltına alınırken olayda2 ruhsatsız tabanca, 9 av tüfeği. 3 şarjör, 231 tabanca fişeği, 69 av fişeği, 1 oluklu bıçak, 7 cep telefonu ve 5 fünye ele geçirildi. Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adana İl Jandarma Komutanlığınca eş […]
 • 04
  Adana Valiliğinden Açıklama
  1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. maddesi gereğince, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 02.03.2021 tarihinde saat 08.00’de Valilik Toplantı Salonu’nda Koronavirüs hastalığı (Covid-19)nedeniyle “Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” konusunda Valimiz Süleyman Elban başkanlığında olağanüstü toplanmıştır.   Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Kasım ayı sonundan itibaren uygulanmakta olan ilave tedbirlerle birlikte salgının seyrinde (vaka ve hasta sayılarında) ülke […]
 • 05
  Kozanda İşte Yeni Normalleşme
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, kademeli normalleşmenin ele alındığı Kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı. Birçok kısıtlamanın kalktığını açıklayan Erdoğan, “Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde kalkarken, yüksek ve çok yüksek illerde Pazar günü olarak sürecek. ” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. İşte kalkan kısıtlamalar; Hafta sonu kısıtlaması düşük […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

NAMAZ VAKİTLERİ

06.03.2021 00:04:02
 • 05:37 İmsak
 • 06:56 Güneş
 • 12:55 Öğle
 • 16:10 İkindi
 • 18:44 Akşam
 • 19:58 Yatsı
bayrampaşa araç kiralama beylikdüzü evden eve nakliyat