16° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Anavarza Kazılarının Son Etabı Başladı

Kozan Haberleri - Aralık 17, 2020 9:47 am A A


Adana’nın Kozan ilçesinde  bulunan, UNESCO’nun ‘Dünya Miras Geçici Listesi’ndeki Anavarza Antik Kenti’nde son etap kazı çalışmaları başladı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çukurova Üniversitesi adına gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Kararlı Anavarza (Anazarbos) kazılarının son etabı aralık ayı itibari ile başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Tarih Kurumu(TTK) Başkanlığınca Çukurova Bölgesinde 2020 yılından itibaren kesintisiz 12 ay sürdürülmesi için desteklenmesi kararı alınan tek ve en büyük antik kent olma özelliğine sahip Kozan’da ki Anavarza Antik Kenti’nde 5 ayrı alanda çalışmalara başlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kazı başkanı Dr. Öğretim Üyesi F. Fatih Gülşen “yaklaşık 60 kişilik bilim ekibi, 20 işçi ve öğrencilerden oluşan kalabalık bir ekip ile birlikte zafer takı olarak adlandırılan anıtsal kapıda, sütunlu caddede, kilisede, sütunlu galeride ve kuzey hamamında çalışmalarda başlandı. Belgeleme çalışmalarının yanı sıra, depo çalışmalarının da sürdürüldüğü antik kentte kültür envanteri projesine de devam edilmektedir. Restorasyon ve konservasyon çalışmalarına çok önem veriyoruz ve bu kapsamda Çukurova Bölgesinin en büyük ve nitelikli yapı restorasyonu olan Roma Dönemine ait Zafer takını (anıtsal kapı) orijinalliğini de korumak suretiyle tamamlayarak bütün bir görkemiyle birlikte tekrar ayağa kaldırdık. 34 m. genişlikte ve 2700 m, uzunluktaki anıtsal ölçüleriyle dünyanın en büyük antik caddeleri içinde gösterilen Anavarza sütunlu cadde çift şeritli(duble) yol planlaması ve benzersiz özellikleriyle antik dünyadaki tüm örneklerden ayrılmaktadır, Muhteşem kiliseleri, devasa hamamları, tiyatrosu, 222 m. yükseklikteki sarp kayalıklar üzerine kurulu kalesi ve akropolu, su sarnıçları, su kemerleri (aqueduct), anakayalıklar içine oyularak inşa edilen ve dünyada hiçbir benzeri bulunmayan olimpiyatların yapıldığı stadium &hipodrom binası, dünyada çok az örneği bulunan ve tüm Anadoluda ise sadece 3 örneği bulunan amfitiyatro yapılarından günümüze en sağlam kalabilen örnek Anavarzada’dır.

Kimi çevrelerce Lokman Hekimle özdeşleştirilen botanik biliminin kurucusu tüm dünyaca ünlü eczacı Pedanius Dioscorides’in yaşadığı ve eserlerini yazdığı Anavarza’da bu günde botanik çalışmalarına kazı başkanlığınca devam edilmektedir.

Yaklaşık 4000 dönüm alan üzerine kurulu antik kent Anadolunun en büyük nekropol alanlarından birine sahiptir. 1.S.203 ve 205 yıllarında metropol ünvanı, İ.S. 5 yy in hemen başında da Ovalık Kilikya Bölgesi’nin (Çukurova Bölgesinin) başkentliğine yükseltilen kent 15 nisan 2013 yılında Unesco Dünya Mirası geçici listeye alınarak önemini Uluslararası alanda da kanıtlamıştır. Kilikya bölgesi içinde metropol ve başkentlik ünvanı alan Anavarza, siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel başta olmak üzere her alanda bölgenin en büyük ve en önemli kenti olmuştur.

Arkeolojik Kazı çalışmalarıyla birlikte her gün yeni bir önemin ortaya çıkartıldığı kentte kazi başkanlığınca Uluslararası süreli yayınlanacak kitaplar ve ilki 22 eylül 2019 da gerçekleştirilen ve her yıl periyodik olarak sürdürülmesi planlanan Uluslararası sempozyumlarda; Anavarza’nın ve başta Adana olmak üzere tüm bölgenin Arkeoloji Tarih, eski çağ tarihi, sanat tarihi, epigrafi, numismatik, mimarlık, mühendislik, jeoloji, coğrafya, ziraat, kültürel miras, restorasyon, flora, fauna, peyzaj, eczacılık, mikrobiyoloji, turizm, koruma, röleve-belgeleme, analiz, deprem, arkeometri, iklim, toprak, halk bilim, hayvancılık vb. ilişkili diğer disiplinler kapsamında da araştırılması, incelenmesi, belgelenmesi, korunması ve söz konusu kültürlerin birbirleriyle olan ilişkilerinin yorumlanmasına yönelik sunumlar, makaleler ve kitaplar oluşturulması planlanmaktadır.

Tüm bu çalışmalar istihdam yaratmakta ekonomik ve ticaretin yanı sıra Anavarza’nın, Adana’nın ve Çukurova Bölgesinin kültürel ve Turizm çevrelerince Uluslararası alanlarda tanınmasına çok ciddi ölçüde destek sağlamaktadır.

Bu çalışmaların yapılabilmesi ve yürütülebilmesinde Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne, Adana Valiliği’ne, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’ne, Adana il Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Adana Müze Müdürlüğü’ne ve Röleve Müdürlüğü’ne teşekkür ederim.”dedi.
Kozan Haberleri - 9:47 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Kozan Ortaokulu Öğrencilerinden Kütüphane Gezisi
  Kozan Ortaokulu öğrencileri, araştırma yaparken farklı kaynaklardan yararlanabilme becerisini kazanmak amacı ile Karacaoğlan Halk Kütüphanesi’ne gezi düzenledi. Kozan Ortaokulu 5/A sınıfı öğrencileri sınıf öğretmeni Satı Sarıca rehberliğinde, Karacaoğlan Halk kütüphanesi ve Kent Müzesi’ne gezi düzenlediler. Araştırma yaparken farklı kaynaklardan yararlanabilme becerisini kazanmanın önemini yerinde gözlem yapmak amacıyla düzenlenen gezide, öğrenciler kütüphane kullanım kuralları, kütüphane üyeliği, […]
 • 02
  Feke İlçe Milli Eğitim Müdüründen Örnek Davranış
  Adana’nın Feke İlçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Beydilli, Kızılay’a yaptığı sürekli kan bağışı ile iyi vatandaşlık örneği sergiliyor. Feke İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Beydilli bugüne kadar yaptığı 10 kan bağışından dolayı Feke Kızılay Temsilcisi Ecz. Murat Yılmaz tarafından Bronz Madalya ile ödüllendirildi. Recep Beydilli’nin madalya ve beratı kendisine 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Feke […]
 • 03
  Tufanbeyli’de Feci Kaza 1 Ölü
  Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde meydana gelen feci kazada 1 kişi öldü. Kaza bu gün gündüz saatlerinde ilçeye bağlı Kürebeli Yaylası’nda meydana geldi. İddiaya göre  Ali Erkmen’in (47) kullandığı traktör, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu şarampole devrilerek durabildi. Çevredeki vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine gelen 112 sağlık ekipleri yaptıkları kontrollerde, Ali Erkmen’in hayatını kaybettiğini belirledi. Ali […]
 • 04
  Ocak Ailesinin Acı Günü
  Kozan’ın sevilen köklü ailelerinden Ocak Ailesi fertlerinden Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Duran Ocak’ın annesi Hayriye Ocak vefat etti. Kozan merkez Cumhuriyet Mahallesinde ikamet eden, Kozan  Sancaklı Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Yahya Ocak’ın yengesi Hayriye Ocak’ın cenazesi bu gün Cuma namazına müteakip Kozan mezarlığında sevenlerinin gözyaşları arasında toprağa verildi. Cenazeye aile fertlerinin yanı sıra […]
 • 05
  Adana Büyükşehir Belediyesinin İki Buçuk Yılda Yapamadığı Köprüyü Feke Belediyesi ve Köylüler 20 Günde Tamamlıyor
  Feke ilçesine bağlı Süphandere Köyü (Mahallesi)  mezarlık köprüsünün yapımı imece usulü gerçekleştiriliyor. Adana Büyükşehir Belediyesinin iki buçuk yılda yapamadığı köprüyü Feke Belediyesi ve köylüler 20 günde tamamlıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan 2 şehit mezarının da bulunduğu Süphandere Mezarlık Köprüsü Feke Belediyesi ve köy sakinleri tarafından imece usulü yapılıyor. Süphandere Köyü Muhtarı Mikail Duran yaptığı […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

NAMAZ VAKİTLERİ

28.11.2021 01:22:53
 • 05:15 İmsak
 • 06:34 Güneş
 • 12:31 Öğle
 • 15:45 İkindi
 • 18:18 Akşam
 • 19:32 Yatsı