FESTİVAL COŞKUSU ALANLARA SIĞMADI

Adana’nın Feke ilçesinde bu yıl ilki düzenlenen lavanta festivaline iki günde 60 Bin kişi katıldı.

Feke Kaymakamlığı, Feke Belediyesinin öncülüğünde başlatılan ve Adana İl Tarım Müdürlüğü ve Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün katkılarıyla bu sene Feke Tapan Tenkerli Köyü Camızgölü’nde  1’ncisi  düzenlenen 1’nci Feke Tapan Lavanta Festivaline iki günde yaklaşık 60 Bin kişi katıldı.

İlçenin kırsal mahallelerinden ve dokuz muhtarlıktan oluşan Tapan bölgesinde bundan 5 yıl önce ilk ekimi yapılan ve Feke ve Tapan bölgesinin tanıtımında önemli bir yere sahip olan lavanta tarlaları bu sene ile birlikte toplamda 500 dönüme yaklaştı. Feke Kaymakamlığı, Feke Belediyesi ile birlikte koordine edilen Adana İl Tarım Müdürlüğü ve Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün katkılarıyla yapılan festivale bu sene 60 Bin kişi katıldı. Festival Hopka Kaklık Dağında ve Camızgölü mevkiinde kurulan kamp ile başladı. İlk ateş yakıldıktan sonra kampçılar sabahlara kadar eğilendi.

 

FESTİVAL ALANINDA COŞKU HİÇ EKSİK OLMADI

Cumartesi ve Pazar Günü Tapan Tenkerli köyü Camızgölü mevkiisinde bulunan Festival alanını  sabahın erken saatlerinde ziyarete başlayan vatandaşlar çadır standlarda bulunan yöresel lezzetleri tadarken çocuklar için kurulan oyun alanlarında çocuklar doyasıya eğlendi.

Zorlu Motokros yarışmaları nefes keserken, Off-road ekibi için hazırlanan zorlu parkurlarda off-road araçları zor anlar yaşadı. 16 Km’lik maraton yarışı yapılırken, Adana ve Kadirli Bisiklet kulübü üyeleri bisikletleriyle festival alanına gelerek doyasıya eğlendi. Festival alanında oyunlar, eğlenceler, küçük çocukların yarıştığı çuval oyunu, dart yarışı ve mini konserlerle eğlence hiç eksik olmadı. Alanı dolduran vatandaşlar araçlarıyla kilometrelerce kuyruklar oluşturdu.

 

Festivale Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, MHP Genel Başkan yardımcısı Ankara Milletvekili Mevlut Karakaya, Ak Parti Adana Milletvekili Ahmet Zembilci, MHP İl başkanı Bünyamin Avcı, MHP Adana milletvekili Ayşe Sibel Gürsoy, MHP MYK üyesi Uğur Öztürk, Adana İl Jandarma Komutanı Albay Taşkın Keleş, Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci, Feke Kaymakamı Vahit Yılmaz, Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir, Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, Karaisalı Belediye Başkanı Sadettin Arslan, Alada Belediye başkanı Mustafa Akgedik, Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe, Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi Ergü, Siyasi Parti temsilcileri, Sivil toplum kuruluşları, çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşının ardından Feke Belediye başkanı Ahmet Sel yaptığı konuşmada Bugün burada Türk Kadınının yeni bir başarı hikayesine şahitlik yapmak için toplandık. Buraya toplanmamızı sağlayan bir avuç Anadolu insanın inanmışlığı ve adanmışlığıdır. İnsanların doğdukları coğrafya kaderidir, Bu kaderi kazanca çevirmenin,

Feke’nin makus talihini yenmenin, Anadolu köylüsünün destek verilirse neler başara bileceğini ispat etmenin, ve Tapan da binlerce vatandaşımızı ağırlamanın haklı gururunu yaşıyoruz… Bu başarı bahçelerini evleri yapan, Bu güzelliklere gözü gibi bakan, Tapanlı kadınlarımıza onlardan desteklerini esirgemeyen eşlerine, Fekeli hemşerilerimize aittir. Onlara hizmet etmek gururu bize yeter de artar bile, Bundan 5 yıl önce söyleseydik Tapana her yıl binlerce turist gelecek lavantalarımız büyüyecek ünü bu dağları aşacak. Belki de kimse inanmazdı. İşte her şey bu coğrafya da 5 yıl önce bir hayal ile başladı… Bütün muhalif seslere lavanta da neymiş sözlerine rağmen inanmış dört beş Anadolu Kadını, dönemin Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Sözlü ve İl Tarım Müdürlüğümüz ile çıktığımız bu yolda beş sene gibi kısa bir zaman da 500 dönüme ekilmiş bahçeye, 46 kadın üreticiye ulaştık.” Festivale katılımdan oldukça memnun olan Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel “Yollara ve Alana Sığmayan Bizi 1.sini Düzenlediğimiz Lavanta Festivalinde Yalnız Bırakmayan Tüm Halkımıza Sonsuz  Teşekkür Ederiz” dedi. Bir sonraki seneye daha güzel daha geniş katılımlı festival düzenleyeceğini de sözlerine ekledi.

Festival Hüseyin Kağıt konseri ile son buldu.

 

Exit mobile version