16° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Kozan’da Mobil Gümrük Dönemi Başladı

Kozan Haberleri - Ocak 21, 2021 9:35 am A A


Yatırımcıların yüzü güldü “Mobil Gümrük ” Kozan’da başladı
2021 yılının ilk ihracatı Irak’a Mobil Gümrük hizmeti ile yapıldı
Kozan’da ilk’i başardılar “Mobil Gümrük” yatırımcının hizmetine girdi
Narenciyenin başkenti olan Kozan’da yurtdışına kapılarını açan yatırımcıya destek Ticaret Bakanlığı tarafından uygulamaya geçen “Mobil Gümrük” uygulaması ile geldi.
Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir’in girişimleri Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın destekleri ile Kozan’da artık “Mobil Gümrük” hizmeti ile yatırımcılar narenciye ve ihracat ürünlerini kolaylıkla yurt dışına ihraç edebilecek. Daha önce Adana ve çevre illerden gümrüklerde beklemek zorunda kalan ihracatçılar dalından toplanan taze ürünleri sorunsuz bir şekilde yurt dışına ihraç edebilecek.
Kozan Ticaret Borsasında 2021 Yılının ilk ihracını Mobil gümrük hizmeti ile yapan Kozanlı iş insanı Süleyman Delibaş 22, 5 ton Limon’u Irak ihraç etmek üzere Mobil gümrük istasyonuna getirerek “Mobil Gümrük” hizmeti ile ilk ihracat işlemi gerçekleşmiş oldu.
Kozan Ticaret Borsasında gerçekleşen hizmet açılışına Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Bilgili, MHP İlçe Başkanı Nihat Atlı, Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir, Ticaret Borsası Başkanı İdris Çevikalp, Komisyoncular Oda Başkanı Süleyman Delibaş, Sancaklı Esnaf Kredi Kooperatifi Başkanı Yahya Ocak, OSB Başkanı Fatih Aydın ve ihracatçı iş insanları katıldı.
“Mobil gümrük” hizmetinin açılış Konuşmasını yapan Kozan Ticaret Odası Başkanı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Oda Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na ve AK Parti Adana milletvekillerine narenciyenin başkentindeki üreticilere verdikleri destek için teşekkür ederek yatımcıların üreticilerin önünü açan bu uygulama ile daha fazla ihracat ile ülke ekonomisine büyük destek sunacaklarını kaydetti.

Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam ilçede 100 bin ton ihracat gerçekleştiğini kaydederek “ Kozan’ımızın toplam tarım arazisi 600 bin dönüm bunun yaklaşık 300 bin dönüm arazi sulanabilir arazi. İmamoğlu sulama hattı projesi ile bu arazilerde üretim ve verim daha çok artacaktır. Bu 300 bin dönüm arazinin 100 bin dönümünde narenciye üretimi oluyor. Bu da yaklaşık 400 bin ton narenciye üretimi gerçekleşiyor. Bu üretimin yüzde 10, 15’i ihracata gitmekte. Daha önce Adana’dan bu işlemler yapılıyordu. Kozan’da bu işlemlerin yapılabilmesi Ticaret odası başkanlarımız görüşmelerimiz oldu ilçemizde büyük bir hizmet devreye girmiş oldu” dedi.

Süleyman Delibaş 2020 yılında kendi firması olarak 12 bin ton ihracat gerçekleştirdiklerini ifade ederek, bugün ilk mobil gümrük ihracatının 22, 5 ton limon olduğunu ifade ederek “ Irak, Fransa, Almanya, Ukrayna, Rusya bizim yakın bir pazarımız. AK Parti Milletvekilimiz Tamer Dağlı ve Ticaret Bakanlığımıza ve Ticaret Odası başkanımıza teşekkür ediyorum. Bizim için büyük bir kolaylık oldu. 400 bin ton rekolte olan ilçede geç kalınmıştı, çok güzel oldu” diye konuştu.
Açılış konuşmasının ardımdan gümrük yetkilileri ihracat ürünlerinin son kontrollerini yaparak Kozan kaymakamı ve katılımcılar aracı mühürleyerek yolcu ettiler.
Kozan Haberleri - 9:35 am A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Kozan Ortaokulu Öğrencilerinden Kütüphane Gezisi
  Kozan Ortaokulu öğrencileri, araştırma yaparken farklı kaynaklardan yararlanabilme becerisini kazanmak amacı ile Karacaoğlan Halk Kütüphanesi’ne gezi düzenledi. Kozan Ortaokulu 5/A sınıfı öğrencileri sınıf öğretmeni Satı Sarıca rehberliğinde, Karacaoğlan Halk kütüphanesi ve Kent Müzesi’ne gezi düzenlediler. Araştırma yaparken farklı kaynaklardan yararlanabilme becerisini kazanmanın önemini yerinde gözlem yapmak amacıyla düzenlenen gezide, öğrenciler kütüphane kullanım kuralları, kütüphane üyeliği, […]
 • 02
  Feke İlçe Milli Eğitim Müdüründen Örnek Davranış
  Adana’nın Feke İlçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Beydilli, Kızılay’a yaptığı sürekli kan bağışı ile iyi vatandaşlık örneği sergiliyor. Feke İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Beydilli bugüne kadar yaptığı 10 kan bağışından dolayı Feke Kızılay Temsilcisi Ecz. Murat Yılmaz tarafından Bronz Madalya ile ödüllendirildi. Recep Beydilli’nin madalya ve beratı kendisine 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Feke […]
 • 03
  Tufanbeyli’de Feci Kaza 1 Ölü
  Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde meydana gelen feci kazada 1 kişi öldü. Kaza bu gün gündüz saatlerinde ilçeye bağlı Kürebeli Yaylası’nda meydana geldi. İddiaya göre  Ali Erkmen’in (47) kullandığı traktör, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu şarampole devrilerek durabildi. Çevredeki vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine gelen 112 sağlık ekipleri yaptıkları kontrollerde, Ali Erkmen’in hayatını kaybettiğini belirledi. Ali […]
 • 04
  Ocak Ailesinin Acı Günü
  Kozan’ın sevilen köklü ailelerinden Ocak Ailesi fertlerinden Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Duran Ocak’ın annesi Hayriye Ocak vefat etti. Kozan merkez Cumhuriyet Mahallesinde ikamet eden, Kozan  Sancaklı Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Yahya Ocak’ın yengesi Hayriye Ocak’ın cenazesi bu gün Cuma namazına müteakip Kozan mezarlığında sevenlerinin gözyaşları arasında toprağa verildi. Cenazeye aile fertlerinin yanı sıra […]
 • 05
  Adana Büyükşehir Belediyesinin İki Buçuk Yılda Yapamadığı Köprüyü Feke Belediyesi ve Köylüler 20 Günde Tamamlıyor
  Feke ilçesine bağlı Süphandere Köyü (Mahallesi)  mezarlık köprüsünün yapımı imece usulü gerçekleştiriliyor. Adana Büyükşehir Belediyesinin iki buçuk yılda yapamadığı köprüyü Feke Belediyesi ve köylüler 20 günde tamamlıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan 2 şehit mezarının da bulunduğu Süphandere Mezarlık Köprüsü Feke Belediyesi ve köy sakinleri tarafından imece usulü yapılıyor. Süphandere Köyü Muhtarı Mikail Duran yaptığı […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST -
  -
 • ALTIN
  -
 • DOLAR
  -
 • EURO
  -

NAMAZ VAKİTLERİ

28.11.2021 01:24:27
 • 05:15 İmsak
 • 06:34 Güneş
 • 12:31 Öğle
 • 15:45 İkindi
 • 18:18 Akşam
 • 19:32 Yatsı