Kozan’da STK Temsilcileri Filistin ve Doğu Türkistan İçin Yürüdü

IMG_20240611_213102

Kozan’da sivil toplum kuruluşları (STK) tarafından organize edilen ve yoğun katılımla gerçekleşen yürüyüş, Ayfa kavşağından başlayarak Muhsin Yazıcıoğlu Parkı’nda sona erdi. Yürüyüşe, Kozan Belediye Başkanı Mustafa Atlı, Feke Belediye Başkanı Cömert Özen, Kozan Belediye Başkan Yardımcıları Alev Ataş ve Özgür Çoban, Kozan’daki odalar, dernekler, STK temsilcileri, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Muhsin Yazıcıoğlu Parkı’nda yapılan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Programda Kozan Kuaförler ve Berberler Odası Başkanı Zahide Azgın ve Kozan Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Sümmani Göztaş birer konuşma yaptı.
Kozan Kuaförler ve Berberler Odası Başkanı Zahide Azgın konuşmasında, “Filistin 21. yüzyılda tüm dünyanın gözleri önünde insanlık tarihinin en vahşi soykırımlarından biriyle karşı karşıya. Filistin toprakları fosfor bombaları ile hunharca bombalanıyor, Gazze sokakları kan gölüne çevrilmiş. İşgalci katil terör örgütü İsrail, kundaktaki bebek, çocuk, kadın demeden katledip Filistin’deki savaşa devam ediyor. Gazze’de yaşananlar, yalnızca günümüzün değil insanlık tarihinin en utanç verici kara lekesidir. Katil İsrail ve onu besleyen küresel sermayeyi boykot etmeye devam etmeliyiz. Filistin halkının özgürlüğü için bu boykotun yapılması ve devam ettirilmesi hepimizin vicdani ve insani görevidir.” dedi. Ayrıca Azgın, Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlallerine de değinerek, Çin’in zulmüne karşı seslerini yükselttiklerini belirtti ve “Ne mutlu Türk’üm diyene!” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Kozan Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Sümmani Göztaş ise yaptığı konuşmada, “Gazze’de ve Doğu Türkistan’da masum insanlar ölüyor, ölümler çoğalacak. İnsanlık ölüyor. Sen ses vermezsen bu katliamlar sürecek. Ortadoğu’da ve Doğu Türkistan’da yaşanan zulüm insanlık suçudur ve bu zulme sessiz kalanlar da tarih tarafından kara bir leke olarak yazılacaktır. Bizler barışın ne denli önemli olduğunu biliyoruz ve zulmü, savaşı, işkenceyi kınıyoruz. Filistin halkının yanında olduğumuzu ve İsrail devletini kınadığımızı belirtmek istiyorum. Yıkıcı savaşların ve zulmün sona ermesi için burada toplandık ve bu dayanışmayı göstermek bizim insanlık görevimizdir.” dedi.

Program, Aşık Demzasi’nin “Bayrak” adlı şiirini okuması ve öğrenciler tarafından hazırlanan Filistin temalı serginin gösterimi ile sona erdi.

Program sonunda Kozan’da görev yapan basın mensuplarına plaket takdim edildi.

Exit mobile version