BİRİNCİ DİOSCORİDES KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Adana Eczacılar Odası tarafından düzenlenen ve Kozan Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı “Geçmişten Günümüze Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” konulu Birinci Dioskorides Kongresi, Kozan Belediyesi Sineması’nda gerçekleştirilen ikinci günün ardından sona erdi.
Kongrede, tıbbi ve aromatik bitkilerin geçmişten günümüze önemi, bölgenin bitki çeşitliliği ve bu bitkilerin ilaç sanayine kazandırılması gibi konular ele alındı.
Kongrenin açılış konuşmasını yapan Adana Eczacı Odası Kozan Temsilcisi ve geçen yıl yapılan Dioskorides Çalıştayı Yürütme Kurulu Başkanı Eczacı Hakan Can, Dioscorides’in Anavarza’da yaşamış ve bölgenin tıbbi bitkileri üzerine kapsamlı bir eser kaleme almış önemli bir bilim insanı olduğunu belirtti. Can, kongrenin hem Dioscorides’in mirasını yaşatmak hem de bölgenin tıbbi bitkileri açısından önemini vurgulamak amacıyla düzenlendiğini söyledi.
Adana Eczacılar Odası Başkanı Ömür Mürsel Yalbuzdağ’da, kongrenin önemine vurgu yaparak, “Dioskorides, tıbbi bitkilerin babası olarak kabul edilen ve eserleri bin beş yüz yıl boyunca Avrupa’da tıp ve eczacılık fakültelerinde ders kitabı olarak okutulmuş bir bilim insanıdır. Biz de bu kongreyle hem Dioscorides’in mirasını yaşatmak hem de bölgemizin tıbbi bitkileri konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.
Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan da, kongrenin Kozan için önemli bir fırsat olduğunu belirterek, “Dioscorides, Anavarza’da yaşamış ve bölgenin tıbbi bitkileri üzerine önemli çalışmalar yapmıştır. Biz de bu kongreyle hem Dioscorides’in mirasını yaşatmak hem de bölgemizin tıbbi bitkileri konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz” diye konuştu.
Kongrede, farklı alanlardan uzmanlar tarafından tıbbi ve aromatik bitkiler üzerine sunumlar yapıldı. Sunumlarda, bölgenin tıbbi bitkileri, bu bitkilerin ilaç sanayine kazandırılması ve Dioscorides’in eserleri hakkında bilgiler verildi.
Kongrenin sonunda, Adana Eczacılar Odası Başkanı Ömür Mürsel Yalbuzdağ tarafından Kozan Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü ve Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’a hediye takdim edildi.
Kozan Kaymakamı Arslanköylü, kongrenin Kozan için önemli bir fırsat olduğunu belirterek, “Dioscorides, Anavarza’da yaşamış ve bölgenin tıbbi bitkileri üzerine önemli çalışmalar yapmıştır. Biz de bu kongreyle hem Dioscorides’in mirasını yaşatmak hem de bölgemizin tıbbi bitkileri konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.
Arslanköylü, kongrenin bölgenin tıbbi bitkileri açısından önemini vurguladığını belirterek, “Bu kongre, bölgemizin tıbbi bitkileri konusunda farkındalık yaratarak, bu bitkilerin ilaç sanayine kazandırılması için yeni çalışmalara öncülük edebilir” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BİRİNCİ DİOSCORİDES KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ


Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Kozan Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!